separator

JAK NAŁADOWAĆ SAMOCHÓD?

Elektryczne samochody trwale zmienią nasz sposób „tankowania”. Nie będziesz już musiał jeździć samochodem elektrycznym na stację benzynową, lecz będziesz mógł naładować baterię prawie wszędzie: w domu z gniazdka instalacji elektrycznej, z Wallbox, na publicznych stacjach ładowania lub na stacjach szybkiego ładowania. Gdy raz spróbujesz, stwierdzisz, że jest to prawie tak łatwe, jak ładowanie smartfona.

Co musisz wiedzieć o ładowarkach dla Twojego auta elektrycznego.

W domu możesz ładować z gniazda o wysokiej wydajności, montowanego na ścianie, czyli z Wallbox. System Wallbox jest dostępny jako wyposażenie dodatkowe i umożliwia ładowanie z największą obecnie dostępną mocą do 11 kW. By naładować swój samochód z Wallbox, wystarczy podłączyć przewód do ładowania z wtyczką do samochodu. 

Podłączasz wtyczkę,

pobierasz energię.

Podobnie wygodne jest ładowanie ze stacji ładowania, które być może udostępni Ci Twój pracodawca. W takich stacjach przewód do ładowania najczęściej jest już zamontowany na stałe. Jeżeli publiczne stacje ładowania nie mają zamontowanego na stałe przewodu, wykorzystujesz przewód do ładowania dostarczony razem z samochodem, który powinieneś wozić zawsze w bagażniku.

Dwa różne rodzaje ładowania

Ładowanie AC
Zasadniczo istnieją dwa rodzaje ładowania: przy ładowaniu AC wbudowany w samochodzie prostownik zmienia prąd przemienny pobierany z sieci na prąd stały.

Ładowanie DC
Przy drugim rodzaju ładowania, ładowaniu DC, prąd przemienny jest zamieniany na prąd stały poza samochodem, na przykład w stacji ładowania. Zaletą takiego rozwiązania jest większa moc, a zatem krótszy czas ładowania.

Dwa różne typy wtyczek.

Proces ładowania samochodu elektrycznego jest prosty: podłączyć wtyczkę, naładować, odblokować, odłączyć wtyczkę. W Europie dominują obecnie dwa standardy wtyków do ładowania:

Wtyczka Mennekes

Wtyczka Mannekes (typ 2) do powolnego ładowania odpowiada europejskiemu standardowi ładowania AC. Większość publicznych stacji jest wyposażone w co najmniej w jedną wtyczkę typu 2.

 
01   Ładowanie AC z mocą 7 do 11 kW.
 
02   Jeżeli masz w domu Wallbox, z mocą 11 kW możesz co noc naładować baterię do pełna. Jeśli masz taką możliwość będziesz w stanie doładować baterię również podczas pobytu w pracy.

Wtyczka Combo 2
Standardem szybkiego ładowania w Europie jest CCS (Combined Charging System). Wtyczka, nazywana Combo 2, posiada dodatkowe styki do szybkiego ładowania DC i możesz z niej korzystać na wszystkich publicznych stacjach dysponujących mocą ładowania od 22 kW wzwyż.

Od gniazdka do stacji szybkiego ładowania:
tak szybko możesz naładować baterię.

Prosta zasada mówi: im wyższa moc, tym szybszy proces ładowania. Warto też pamiętać, że czas potrzebny na naładowanie baterii może być zależny od czynników zewnętrznych, takich jak np. temperatura otoczenia. Ładując ID.3 z gniazdka możesz to zrobić przez noc, z szybkością 2,3 kW na godzinę. Korzystanie z Wallboxa czy stacji szybkiego ładowania zdecydowanie przyśpiesza proces.

Najkrócej trwa ładowanie ze stacji ładowania High Performance Charging (HPC) o mocy powyżej 100 kW. Generalnie zalecamy, by nie ładować samochodu codziennie do pełna. W ten sposób oszczędzasz baterię.